İçeriğe geç

Sağlıklı Kilo Vermenin Üç Önemli Adımı


Fazla kilolardan kurtulmaya karar verildiğinde yapılan en büyük hata, bir uzmana başvurmadan, çevreden duyulan diyet formüllerini uygulamaktır. Oysa uygulanan diyetin etkili olması için, kişilerin yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları ve metabolizma hızına uygun bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Bu nedenle fazla kilolardan kurtulmak için en doğru yol, bir diyetisyen gözetiminde kişiye en uygun diyet programının hazırlanmasıdır. Bu tür bir diyet programı uygulanırken aynı zamanda yaşam tarzında yapılacak küçük değişiklikler de sağlıklı bir şekilde zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Beslenme ve diyet uzmanlarının önerdiği bu küçük değişiklikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

İlk Adım: Tartıyla Dost Olun

Fazla kilolar sorun olmaya başladığında, insanlar tartıya çıkmaktan korkarlar. Tartıdan uzak durmak, sorunu yok saymak anlamına gelir. Gerçeği görüp bir an önce harekete geçmek için ilk yapmanız gereken şey, tartıyla yeniden dost olmaktır.

Günün her saati, her öğün ve her atıştırmadan sonra tartıya koşmak da doğru değildir. En iyi tartılma, haftada bir kez, aynı tartıda ve sabah aç karnına olanıdır.

İkinci Adım: Fazla Kiloların Nedenini Belirleyin

Alınan enerji, yakılan enerjiden 10 kalori bile fazla olsa, bu kilo almaya neden olur. Bunu önlemek için, alınan enerjiyle yakılan enerji miktarının eşit olması sağlanmalıdır. Fazla kiloların diğer nedenleri de şunlardır:

-Aşırı besin tüketimi

-Düzensiz yeme alışkanlıkları ve öğünlerin atlanması

-Bazı ilaçlar ve hormonal bozukluklar.

-Geleneksel beslenme alışkanlıkları

Kendi fazla kilolarınızın sebebini belirlemek için, bir beslenme günlüğü tutabilirsiniz. Öğün saatlerinizi, yediğiniz besinleri ve miktarlarını birkaç gün boyunca bu günlüğe kaydedin. Bir süre sonra nerede hata yaptığınızı fark edeceksiniz.

Üçüncü Adım: Olumsuz Davranışları Olumluya Çevirin

-Alışverişe çıkmadan önce mutlaka bir liste hazırlayın. Böylece gereksiz abur-cubur türü yiyecekleri almanın önüne geçersiniz.

-Gıda alışverişine giderken karnınızın aç olmamasına dikkat edin.

-Yüksek oranda yağ içeren besinler yerine az yağlı gıdaları tercih edin.

-Otobüsten birkaç durak önce inin, aracınızı uzakça bir yere park edin. Mümkün olduğu kadar daha fazla yürümeye gayret edin.

-Televizyon izlerken, gazete ve kitap okurken, başka bir işle meşgulken yemek yemeyin.

-Ayaküstü yemek yemekten kesinlikle kaçının. Beslenme için kendinize özel bir zaman ayırın.

-Yemeklerinizi hızlı bir şekilde geçiştirme tarzında yemeyin. Mutlaka güzelce çiğneyin.

-Diyette olduğunuzu sürekli olarak düşünmek, beyninizi yemekle meşgul etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Bunun sonucunda ise yeme isteğiniz artar. Bu nedenle zihninizi başka şeylerle meşgul edin ve sağlıklı beslendiğinizi düşünün.

-Yemeğinizi küçük tabaklara koyarak göz doygunluğunu sağlayın.

-Duygusal açlık krizlerine girmemeye çalışın. Can sıkıntınızı gidermek için başka uğraşlar edinin.

-Kilolu halinizin bir fotoğrafını buzdolabınızın üzerine yapıştırın.

-Alışveriş yaparken, ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin. Yağ ve kalori miktarlarını mutlaka kontrol edin.

Tarih:Kilo Verme

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir