İçeriğe geç

Tenisçi Dirseği Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tenisçi Dirseği Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Tenisçi dirseği, tıp dilinde lateral epikondilit olarak bilinen ve dirsek dışında bulunan kaslar ile tendonlarda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Dirsek bölgesinde bulunan tendonların, bulundukları bölgeye yapışmasını sağlayan kısımda zayıflama ve dejenere olma durumu ile ortaya çıkan bu rahatsızlıkta kavrama, germe vb. hareketler nedeniyle şiddetli ağrı görülmektedir.

Tenisçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?


Tenisçi dirseği bulunan hastalarda, ilk olarak ağrı ortaya çıkmaktadır. Yaşanan ağrı dirsek bölgesinin dış kısmında görülmekte ve bu bölgeye dokunulduğunda hassasiyet söz konusu olmaktadır. Dirsekte başlayan ağrı, tendonların üzerinde oluşacak gerilim ve stresle bileğe, oradan da ele kadar yayılabilmektedir. Bazı durumlarda ise hiçbir hareket oluşmadan da ağrı görülmektedir.

Tenisçi Dirseği Nedenleri Nelerdir?


Tenisçi dirseği, ilk olarak yapılan aktiviteler ile ilişkilendirilir. Çok yoğun ve kolu hareket ettirecek aktiviteler, tendonun yapıştığı bölgeden ayrılmasına ve bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunların tam aksine tamamen hareketsiz bir yaşam düzeni de, tendonlarda rahatsızlık oluşmasına ortam sağlamaktadır.

Tenisçi Dirseği Kimlerde Görülür?


Tenisçi dirseği rahatsızlığı her yaşta görülebilmektedir. Ancak 30-50 yaş arasında görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca kolların fazlaca kullanılmasına sebep olan işlerde çalışan kişilerde ve kol, dirsek, el bölgesini zorlayacak sporlar yapan insanlarda da tenisçi dirseği görülmektedir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Tedavi Edilir?


Tenisçi dirseği, kişinin katlanamayacağı derecede ağrı ve hassasiyete sebep olmaktadır. Bu nedenle tedavisinin zamanında yapılması ve tendonların daha fazla hasar almasının önüne geçilmesi çok önemlidir. Hekiminiz hikayenizi dinleyerek ve gerekli tetkikleri isteyerek hastalığın teşhisini koyacaktır. Ardından antienflamatuar içeren ilaçlarla tedaviye başlayacaktır.

Bunun yanı sıra, rahatsızlığa sebep olan aktivitelerin de düzene sokulması gerekmektedir. Ayrıca ilaç tedavisine ek olarak fizik tedavi uygulaması verilebilmektedir. Bu uygulama sayesinde, tenisçi dirseği rahatsızlığı çok daha hızlı tedavi edilmektedir.

Bu tedavi yöntemlerinin fayda etmediği durumlarda ise steroid içeren enjeksiyon tedavisi denenebilir. Güçlü bir antienflamatuar olan streoid, ağrının bulunduğu bölgeye enjekte edilmektedir. Bu uygulamanın kesinlikle alanında uzman bir hekim tarafından yapılması gerekmektedir.

Etkili bir tedavi yöntemi olan steroid enjeksiyonun da fayda göstermediği durumlarda kişi günlük hayatını devam ettiremez duruma gelmiş demektir. Bu durum söz konusuysa cerrahi operasyon yapılmaktadır. Artroskopi adı verilen yöntem ya da açık cerrahi operasyon ile hastalık tamamen tedavi edilebilmektedir. Cerrahi operasyon sonrasında da fizik tedavi uygulaması yapılarak, 4 ile 6 ay gibi bir süreçte kişinin kol hareketleri tamamen geri getirilmektedir.

Tarih:Sağlık Bilgileri

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir