Apachede Erişim Ve Hata Logları

İstemcinin Gerçek IP Adresinin Kayıtlarını Tutabilirsiniz

Apache; Unix, GNU/Linux, Microsoft Windows, OS/2, FreeBSD,  Solaris, Mac OS X,  TPF, GNU, Novell NetWare ve eComStation işletim sistemleri üzerinde çalışan açık kaynak kodlu bir programdır. Proxy üzerinden bağlanan bir istemcinin yalnızca Proxy sunucusunun IP adresi görülür. İstemcinin IP adresini görmek için, apachi log dosyalarına bilgi eklemek gereklidir.

Günümüzde web siteleri, istemcilerden gelen taleplerin karşılanması için birden fazla sunucu ve veri tabanı ile birlikte çalışmaktadırlar. Uygulama sunucularının önünde yer alan yük dengeleyici mekanizma, talebin hangi uygulama sunucusuna aktarılacağının kararını verir. Ancak buradaki temel problem web sunucularının her zaman yük dengeleyicilerin IP adresleri ile konuşmak zorunda oldukları gerçeğidir. Sanal.pro sitemiz gerçek IP adreslerinin kayıt altına alınması için,  httpd.conf dosyasının açılması, yapılandırma dosyalarındaki hata log formatını, yapılandırma dosyasındaki access log formatını kullanıcıya göstermektedir.

 

‘X forwarded for’ Kodunun Önemi

Kullanıcıların bilgisayar üzerinde yapacakları tüm aktivitelerde IP’ler kayıt altına alınacaktır.  Test denemelerinde dahi, bilgisayarlara başlangıçta verilen statik IP ‘ler görülecek ve hep aynı IP kayıtlara girecektir. İşte bu noktada, X-Forwarded-For header bilgisi, uygulama sunucusuna ipconfig ile kontrol edilen ip adresi gönderilmektedir. Https://www.sanal.pro/apachede-erisim-ve-hata-loglarina-x-forwarded-for-bilgileri-ekleme  ile X-Forwarded-For’a göre hareket eden yazılımlar için istemcinin ilettiği gerçek IP adresi kayıt altına alınır. Sunucunun talep edilen isteklere yanıt verememesi durumunda, web kayıtlarının incelenmesi ile gerçek hatanın nedeni bulunabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir