Dijital Pazarlama ile Geleneksel Pazarlarlama Arasındaki Farklar

Dijitalleşen dünya ile birlikte dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemine göre daha fazla kullanılır hale geldi. İnsanların, kitleye ulaşım kolaylığı ve düşük maliyetler bunun bir sebebi elbette. Fakat buna benzer birçok sebep var. Konuyu derinleştirirsek;

 

Geleneksel pazarlamada; baskı, telefon, televizyon gibi materyaller kullanılır. Kullanılan bu materyallerin etki alanı oldukça sınırlıdır. Bu matermayallerle genç nesile ulaşmanız bir hayli zor. Ayrıca bu pazarlama yönteminin dijital pazarlama yöntemine göre daha maliyetlidir ve sonuçlar uzun zaman sonra belli olur.

 

Dijital Pazarlama Yönteminin Geleneksel Pazarlama Yöntemine Göre Avantajları

Dijital pazarlama yöntemi, geleneksel pazarlama yöntemine göre daha avantajlıdır çünkü; daha az bütçe ve doğru analizlerle, potansiyel müştelerilerinize daha kolay ve hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Geleneksel pazarlama yönteminde etkileşimden eser yokken, dijital pazarlama yöntemi etkileşime dayalıdır. Potansiyel kitle interaktif bir ortamda iletişim vardır. Bu ortamda daha halktan ve samimi dil kullanılır. Hatta, reklam sırasında potansiyel müşterilerle karşılıklı iletişime geçilebilir ve gerekli bilgilendirmeler yapılabilir. Son bahsedilen madde genellikle, sosyal medya platformları üzerinden yapılan reklamlarda geçerlidir.

 

Dijital pazarlama daha ayrıntılı analizlerle sürekli kendini yeniler ve geliştirir, geleneksel pazarlama yöntemi ise durağandır. Bir yanlışı birden fazla kez yapabilirsiniz. Bu durumda da reklam maliyetlerini arttırmış olursunuz. Fakat reklam maliyetiniz arttıkça başarınız artmaz. Bu size sadece maddi açıdan zarar verir. Eğer az maliyet ile doğru hedef kitleyi istiyorsanız, dijital reklamcılığı tercih etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir