Diş İmplant Tedavisi Ne Vadeder

Diş implant tedavisi genellikle farklı aşamalarda yapılan ayaktan tıbbi bir prosedürdür:

 

  • Zarar görmüş dişiniz çıkarılır.
  • Çene kemiğiniz, tıbbi prosedür için ayarlanır.
  • Çene kemiğiniz tamir edildikten sonra, diş hekiminiz diş implantı metal direğini çene kemiğinize yerleştirir.
  • Biraz zaman alabilecek bir iyileşme süresi yaşarsınız.
  • Diş hekimi implant metal direğinin genişliğini ayarlar ve ardından yeni yapay dişinizi (taç) değiştirir.

Kemik Dokusu Nakli Neden Gereklidir?

Ağız uzmanının, diş implant parçası için yer açmak amacıyla kemiğin küçük bir kısmını – genellikle üst veya alt çene kemiğindeki başka bir yerden – nakletmesi gerekebilir. Çene kemiğinizin yeterince kalın olmaması veya aşırı hassas olması ihtimaline karşı, tıbbi prosedürlere başlamadan önce kemik doku nakline ihtiyacınız olabilir.

 

Kemik doku nakli sayesinde, başka bir kemik çenenin veya vücudun başka bir parçasından – örneğin kalçanız – alınır veya kesilir ve çene kemiğinize nakledilir. Bir diş implantı için nakledilen dokunun birkaç ay iyileşmesi gerekir. Bazen, implant tıbbi prosedürünü uygularken mümkün olabilecek sadece küçük nakillere ihtiyacınız olabilir. Çene kemiğinin durumu nasıl devam edileceğini belirler.

 

Diş İmplant Prosedürü

Çoğu hasta için diş eklentilerinin yerleştirilmesi dikkatli bir süreç gerektirir. İlk önce, uçlar çene kemiğinizin içine yerleştirilir. Takip eden ilk tıbbi prosedür için, ekler çene kemiği ile tutulan diş etlerinin yüzeyinin altındadır. İşlemden sonra yumuşak yiyecekler yeme yeteneğine sahip olursunuz.

 

İmplant çene kemiğine bağlandıktan sonra ikinci aşama başlar. Diş uzmanı ekleri ortaya çıkaracak ve diş etlerine bağlayacaktır. Dişlerin takıldığı noktada, bu direkler görülmez. Tüm süreç yaklaşık altı ay sürebilir.

 

Çıkarılabilir Diş İmplant Protezi

Bu prosedür geleneksel çıkarılabilir bir köprü işi gibidir. Pembe plastik sakızla kaplı yapay beyaz dişleri içerir. İmplant projeksiyonuna eklenen metal bir kenara yerleştirilir ve güvenli bir şekilde ayarlanır. Düzeltme veya günlük temizlik için kolay bir şekilde çıkarılabilir. Alt çenedeki birkaç dişin yerine geçer, ancak özel protezlerden daha güvenli oldukları bilinmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir