Elektronik Sigara Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Son yıllarda oldukça popüler hale gelen esigara, kullanıcının soluduğu ve nefes verdiği bir aerosolün ısıtılmasıyla çalışan pilli cihazlardır. E-sigara sıvısı tipik olarak nikotin, propilen glikol, gliserin, tatlandırıcılar ve diğer kimyasalları içerir. Nikotin, normal sigaralarda ve diğer tütün ürünlerinde bulunan bir maddedir. Araştırmalar, e-sigara aerosolünün genellikle lezzet verici kimyasallar içerdiğini göstermektedir.

E Sigaralar Güvenilir Midir?

E sigara üreten veya satan şirketler, belirli Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) düzenlemelerine uymalıdır. Örneğin, yalnızca 18 yaş ve üstü kişilerin e-sigara satın almasına izin verilir. E-sigaralar ve bunların nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi toplamak için araştırmalar yapılmaktadır. Bu bilgiler ek düzenlemelere yol açarak halkı e-sigaranın ne olduğu ve bunları kullanmanın olası yararları hakkında bilgilendirmek için yardımcı olabilir.

Elektronik Sigaralar Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olabilir Mi?

Birçok kişi sigarayı bırakmak için likit sigara kullanmaya yönelmektedir. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar sınırlı sayıda kanıt sunsa da sonuç olarak elektronik sigaranın sigara kullanımını azalttığını göstermiştir. Elektronik sigaraların içerisinde tütün olmadığı için bağımlılık yapmaz. Eğer sigara bağımlılığınız varsa bu problemden kurtulmanıza yardımcı olur.

Esigaralar Daha Mı Az Zararlıdır?

Esigaraların da içinde nikotin ve başka kimyasallar bulunmaktadır. Ancak normal sigaralar ile kıyaslandığında içerdiği kimyasal miktarı oldukça azdır. Ayrıca da tütün bulunmamaktadır. Bu durum esigaraları normal sigaralardan çok daha az zararlı hale getirmektedir. Yani amacınız sigarayı bırakmak olmasa bile sigaranın zararlarına mümkün olduğunca az maruz kalmaksa, elektronik sigara kullanabilirsiniz.

Ayrıca normalde sigara içmesine izin verilmeyen kişiler, yani 18 yaşından küçükler, hamileler ve solunum yolu hastaları e sigara da tüketmemelidir. Bu gruplar dışındaki kişiler ise güvenle likit sigarayı tercih edebilirler. Ek bir avantaj olarak e sigaralar çevrenizdeki kişileri de rahatsız etmemektedir. Eğer evde evcil hayvanınız, küçük çocuğunuz ya da sigara kokusundan rahatsız olan kişiler varsa, kimseye rahatsızlık vermeden sigara içebilirsiniz.

Elektronik Sigara Daha Keyiflidir

Seçebileceğiniz bir sürü aroma ile elektronik sigara içmek çok daha keyiflidir. Fakat bu keyfin bağımlılığa dönüşeceğinden endişe etmenize gerek yoktur. Tütün içmediğiniz için elektronik sigaraya bağımlı hale gelmezsiniz. Keyifle sigaranızı içerken sağlığınızı da korumuş olursunuz. Uzun süre aynı tadı almak zorunda da değilsiniz.

Dilerseniz e sigaranızı her kullanımınızda farklı bir aroma tercih edebilirsiniz. Cihazınızı temizleme, yıkama ve eski aromadan arındırma derdi olmadan yeni aromalı içeriği gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Böylece sigara içmek çok daha keyifli ve çok daha az zararlı hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir