Uçaklar Neden Kaza Yapar?

Uçakta yolculuk yapmak her zaman avantajlıdır. Kaza riskleri düğer taşıtlara oranla daha düşüktür. Havacılık haberleri ile ilgili mutlaka yazılar okumuşsunuzdur. Uçak kazalarının 3 sebebi vardır. 1 sebep insani hatalar, sabotaj hataları ve pilotlara bağlı olarak yapılan hatalardır. İkinci sebep doğa olayları, sis, yoğun fırtına, yıldırım çarpması gibi sebepleri vardır. Son sebep ise uçakla ilgili arızaların meydana gelmesidir, motorun bozulması gibi.

 

Uçak kazalarında en fazla kazalar uçak iniş ve kalış yaparken meydana gelir. Havacılık haberleri yazılarında daha detaylı bilgiler alınabilir. Uçak kazalarında ölümlerin oranı 11 milyonda 1 olarak açıklanmıştır. Bu oranlara göre en güvenilir seyahat aracı uçak olarak görülmektedir.

 

Sebepleri Nelerdir?

 

Hava durumundan kaynaklanan kazalar, havanın kötü olması uçak kazalarına en az neden olan sebeptir. Uçak kazaları, %10 civarında havayla ilgilidir. Yıldırım çarpması, aşırı sis, esen sert fırtınalar hava kaynaklı sebeplerdir.

 

Pilotlar kaynaklı kazalar uçak kazalarını en önemli sebepleridir. Uçak kazalarını geneli olan %50 kaza oranına sahipler.

 

Günümüzde teknoloji ilerlemesiyle uçak gelişimi de ilerlemiş oldu. Uçak kazalarını %20’si mekaniğe bağlı kazalar olarak meydana gelir. Onarım sırasında uyuşum sağlamayan parçalar v e motor arızaları gibi sebepleri vardır.

 

İnsanı haytalar da uçak kazalarına sebep olabilir. Fazla yük yüklenmesi, yakıt durumunu kontrol edilmemesi, hava trafiği hakkında bilgi alınmaması gibi sebepler uçak kazalarına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir